| Part Number | 74LVC244AD, 118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 637370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC244AD, 118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC244AD, 118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45 mm |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Supplier Package | SO |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Rad Hard | No |
| Output Type | 3-State |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Logic Family | LVC |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Bus Hold | No |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Package | 20SO |
| Replacement Part Number | PART-74LVC244AD, 118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC16541DLR.pdf |
|
Toshiba | HIGH-PERFORM CMOS OCTAL D-TYPE FLIP-FLOP Download PDF datasheet for 74LCX574FT(AE).pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for M74LCX16373DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LV165APW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH16244ADGG,11.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC138D,652.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM555CMM.pdf |
|
Maxim Integrated | 1.2V TO +5.5V, \u00b115KV ESD-PROTECTED, 0.1\u00b5A, 35MBPS, 8-CHANNEL LEVEL TRANSLATORS Download PDF datasheet for MAX31760AEE+.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 4-CH 3-ST 16-Pin XQFN T R Download PDF datasheet for 74AVCH4T245GU,115.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV139APWR.pdf |